Jaký byl první český WordCamp?

Ohlédnutí za prvním českým WordCampem.

V sobotu 22. 2. 2014 se v Praze uskutečnila poprvé konference WordCamp, která je zaměřena na redakční systém Wordpress. WordCamp je celosvětová konference, která se konečně dostala i k nám do České republiky.

Již delší dobu pozoruji nastupující trend Wordpressu u nás v ČR a pražský WordCamp mě v tom jen utvrdil. Jsem rád, že se komunita kolem Wordpressu u nás rozrůstá, protože si myslím, že je Wordpress natolik kvalitní systém, aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí.

Samotnou akci hodnotím kladně, jsem rád, že jsem se jí zúčastnil. Organizace za mě byla v pořádku, jídla a pití bylo dost, prostory HUB Praha jsou moc hezké. Byla jen škoda, že místnost pro developery byla celkem malá, málo míst k sezení a nebylo moc prostoru vyndat si např. notebook a psát si poznámky.

Více o akci se dozvíte na webu http://2014.prague.wordcamp.org, kde mimo jiné naleznete i videa jednotlivých přednášek.

Krátké shrnutí přednášek na kterých jsem byl:

Custom Post Types - Vladislav Musílek

Přednáška byla zajímavá, Vladislav problematice opravdu rozumí, jen mi tam něco chybělo. Nějaká přidaná hodnota. Čekal jsem, že Vladislav řekne, nějaké tipy a triky. Za mě to byly "pouze" přeložené informace z Codexu s českým komentářem.

UI v premium šablonách - Jan Kvasnička

Honza umí moc dobře přednášet, líbíla se mi jeho komunikace s publikem. Samotná přednáška byla zajímavá, rozbor šablony Avada - hlavně nedostatků - se mi líbil. Škoda, že projektor v místnosti byl dost nekvalitní a na Honzových slidech často chyběla grafika, kterou rozebíral.

Wordpress s několika milionovou návštěvností - David Binda

Sám provozuji jeden magazín na Wordpressu, tak jsem byl zvědavý, jak kluci z parade.com Wordpress pro několikamilionovou návštěvnost optimalizovali. Pro mě jako kodéra tohle už byly hardcore věci, těžké programování a serverside optimalizace. Kluci v podstatě využili "pouze” administraci a jádro Wordpressu a zbytek si udělali po svém. Byla to zajímavá přednáška dozvědět se, jak takové weby jako parade.com fungují a jak je těžké je optimalizovat.

CSS preprocesory - Martin Michálek

Martin publiku představil 3 preprocesory - less, sass a stylus. Já jako uživatel preprocesoru stylus jsem se nic nového nedozvěděl, ale jsem si jist, že mnoho lidí se něco nového dozvědělo a díky Martinovi přejdou z klasického CSS na nějaký preprocesor a mnohokrát si tím ulehčí práci.

JavaScript a AJAX vo Wordpress - Ján Bočinec

Na tuto přednášku jsem se těšil nejvíce, protože Ján je opravdový profík na WP, byl jsem na jeho přednášce na slovenském WordCampu a hodně mě zaujala. Ján publiku představil základní funkce WP pro práci s Javascriptem, jak to dělat a jak to nedělat, dále ukázal jak pracovat s AJAXem, opět konkrétní ukázka, jak to dělat a jak to nědělat. Sám zkušenosti s AJAXem ve WP mám, v šablonách, které připravujeme klientům ho používáme často, takže jsem většinu věcí znal, ale hezky jsem si ty znalosti ucelil a uspořádal. Ján splnil mé očekávání a přednáška byla hodně kvalitní.

Jak jsem již napsal na začátku, akce se vydařila a jsem rád, že se komunita v ČR kolem WP začíná rozrůstat. Pořadatelům patří velký dík a těším se na další ročník pražského WordCampu.

 

Chtěl bych ještě zmínit, že pořadatelé již pravidelně pořádají Wordpress meetupy, které se konají v několika městech po ČR. Je to další dobrý způsob, jak budovat komunitu kolem WP u nás. Více informací o těchto srazech se dozvíte v této skupině na FB - https://www.facebook.com/groups/1432345460318366/.

Nakonec bych vás rád pozval na slovenský WordCamp, který pořádají kluci kolem wp.sk a bude se konat 26. dubna v Bratislavě. Více se dozvíte zde: http://2014.slovakia.wordcamp.org/.

Sdílet článek:

Michal Pelech Autor: Michal Pelech
michal.pelech@superkoderi.cz Twitter Kippt

Komentáře

Nejsou vloženy žádné komentáře


Využijte formátování Texy!

Evropský fond pro regionální rozvoj CzechStarter Společnost SuperKodéři s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 "Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků" v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

SuperKodéři se mění na SUPERKODERS. Už jsme spustili prozatímní jednoduchou stránku, která vám nové Superkodéry představí.

Přejít na nový web Zůstat na současném webu