Jaký byl první český WordCamp?

Ohlédnutí za prvním českým WordCampem.

V sobotu 22. 2. 2014 se v Praze uskutečnila poprvé konference WordCamp, která je zaměřena na redakční systém Wordpress. WordCamp je celosvětová konference, která se konečně dostala i k nám do České republiky.

Již delší dobu pozoruji nastupující trend Wordpressu u nás v ČR a pražský WordCamp mě v tom jen utvrdil. Jsem rád, že se komunita kolem Wordpressu u nás rozrůstá, protože si myslím, že je Wordpress natolik kvalitní systém, aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí.

Samotnou akci hodnotím kladně, jsem rád, že jsem se jí zúčastnil. Organizace za mě byla v pořádku, jídla a pití bylo dost, prostory HUB Praha jsou moc hezké. Byla jen škoda, že místnost pro developery byla celkem malá, málo míst k sezení a nebylo moc prostoru vyndat si např. notebook a psát si poznámky.

Více o akci se dozvíte na webu http://2014.prague.wordcamp.org, kde mimo jiné naleznete i videa jednotlivých přednášek.

Krátké shrnutí přednášek na kterých jsem byl:

Custom Post Types - Vladislav Musílek

Přednáška byla zajímavá, Vladislav problematice opravdu rozumí, jen mi tam něco chybělo. Nějaká přidaná hodnota. Čekal jsem, že Vladislav řekne, nějaké tipy a triky. Za mě to byly "pouze" přeložené informace z Codexu s českým komentářem.

UI v premium šablonách - Jan Kvasnička

Honza umí moc dobře přednášet, líbíla se mi jeho komunikace s publikem. Samotná přednáška byla zajímavá, rozbor šablony Avada - hlavně nedostatků - se mi líbil. Škoda, že projektor v místnosti byl dost nekvalitní a na Honzových slidech často chyběla grafika, kterou rozebíral.

Wordpress s několika milionovou návštěvností - David Binda

Sám provozuji jeden magazín na Wordpressu, tak jsem byl zvědavý, jak kluci z parade.com Wordpress pro několikamilionovou návštěvnost optimalizovali. Pro mě jako kodéra tohle už byly hardcore věci, těžké programování a serverside optimalizace. Kluci v podstatě využili "pouze” administraci a jádro Wordpressu a zbytek si udělali po svém. Byla to zajímavá přednáška dozvědět se, jak takové weby jako parade.com fungují a jak je těžké je optimalizovat.

CSS preprocesory - Martin Michálek

Martin publiku představil 3 preprocesory - less, sass a stylus. Já jako uživatel preprocesoru stylus jsem se nic nového nedozvěděl, ale jsem si jist, že mnoho lidí se něco nového dozvědělo a díky Martinovi přejdou z klasického CSS na nějaký preprocesor a mnohokrát si tím ulehčí práci.

JavaScript a AJAX vo Wordpress - Ján Bočinec

Na tuto přednášku jsem se těšil nejvíce, protože Ján je opravdový profík na WP, byl jsem na jeho přednášce na slovenském WordCampu a hodně mě zaujala. Ján publiku představil základní funkce WP pro práci s Javascriptem, jak to dělat a jak to nedělat, dále ukázal jak pracovat s AJAXem, opět konkrétní ukázka, jak to dělat a jak to nědělat. Sám zkušenosti s AJAXem ve WP mám, v šablonách, které připravujeme klientům ho používáme často, takže jsem většinu věcí znal, ale hezky jsem si ty znalosti ucelil a uspořádal. Ján splnil mé očekávání a přednáška byla hodně kvalitní.

Jak jsem již napsal na začátku, akce se vydařila a jsem rád, že se komunita v ČR kolem WP začíná rozrůstat. Pořadatelům patří velký dík a těším se na další ročník pražského WordCampu.

 

Chtěl bych ještě zmínit, že pořadatelé již pravidelně pořádají Wordpress meetupy, které se konají v několika městech po ČR. Je to další dobrý způsob, jak budovat komunitu kolem WP u nás. Více informací o těchto srazech se dozvíte v této skupině na FB - https://www.facebook.com/groups/1432345460318366/.

Nakonec bych vás rád pozval na slovenský WordCamp, který pořádají kluci kolem wp.sk a bude se konat 26. dubna v Bratislavě. Více se dozvíte zde: http://2014.slovakia.wordcamp.org/.

Sdílet článek:

Michal Pelech Autor: Michal Pelech
michal.pelech@superkoderi.cz Twitter Kippt

Komentáře

Nejsou vloženy žádné komentáře


Využijte formátování Texy!

SuperKodéři se mění na SUPERKODERS. Už jsme spustili prozatímní jednoduchou stránku, která vám nové Superkodéry představí.

Přejít na nový web Zůstat na současném webu