Seriál Wordpress prakticky: lokální vývojové prostředí a instalace Wordpressu

Úvodní díl seriálu máme za sebou a dnes si konečně ukážeme něco praktického. Konkrétně nastavení vývojového prostředí na lokálním počítaci, rychlou instalaci WP a také si vytvoříme první verzi šablony, kterou budeme v rámci seriálu vyvýjet. Tak jdeme na to.

Lokální vývojové prostředí

V Superkodérech jsme cca před rokem přešli na systém MacOS, konkrétně používáme MacBook Air a MacBook Pro s retina obrazovkou. Systém MacOS disponuje řadou skvělých nástrojů usnadňujících práci s lokálním serverem a databázemi. Konkrétně používáme aplikaci MAMP PRO, která je maximálně jednoduchá, vše se dá naklikat, není potřeba nic psát do konzole. Na windowsech jsem dříve používal aplikaci XAMPP.

Pro databáze používám lokální instalaci phpmyadmina, na testovacích nebo ostrých serverech využíváme skvělou aplikaci Adminer od českého vývojáře Jakuba Vrány.

Instalace WP a základní nastavení

Instalace WP je maximálně jednoduchá, stačí si stáhnout aktuální verzi WP, můžeme si také stáhnout českou verzi. Archiv rozbalíme do složky, kde máte své lokální vývojové prostředí. Nyní je nutné nastavit připojení WP k databázi, uděláme to v souboru wp-config-sample.php, který přejmenujeme na wp-config.php a v něm nastavíme hodnoty k těmto konstantám:

 • DB_NAME - název databáze
 • DB_USER - přihlašovací jméno do DB
 • DB_PASSWORD - heslo do DB
 • DB_HOST - hostname pro připojení k DB, v našem případě localhost nebo IP 127.0.0.1.

Podrobnější návod naleznete na codexu Wordpressu: http://codex.wordpress.org/Installing_WordPress

Pro vývoj šablony ještě do souboru wp-config.php nastavím hodnotu WP_DEBUG na true, což mi zajistí zobrazování chybových a varovných hlášek.

define('WP_DEBUG', true);

Nyní si zobrazíme v prohlížeči URL na které vývojová verze WP běží a absolvujeme krokovou instalaci WP, zadáme přihlašovací údaje a je hotovo, můžeme se přihlásit do administrace.

Po instalaci WP provádím základní nastavení a to konkrétně nastavení permalinků na "hezká" URL, uděláme to v administraci v sekci Nastavení - Trvalé odkazy a vyberu hodnotu Název příspěvku, dále nastavím formát data a zbytek dělám až v průběhu vývoje šablony.

Vytvoření nové šablony

Pro vytvoření nové šablony využijeme již předpřiravenou šablonu přímo od firmy Automattic, šablona se jmenuje Underscores a můžete ji stáhnout na této adrese: http://underscores.me/ nebo je možné šablonu stáhnout z Githubu - https://github.com/automattic/_s. Můžete ji dokonce personalizovat zadáním několika parametrů v generátoru, ale není to nutné, je možné to udělat pak v editoru.

Se staženou šablonou provedeme následující kroky:

Šablonu nakopírujeme do nainstalovaného Wordpressu, konkrétně do adresáře /wp-content/themes, nyní nastavíme jméno šablony, autora a popis. To provedeme v souboru style.css na řádcích 2 - 6:

Theme Name: jméno šablony
Theme URI: URL adresa šablony
Author: jméno autora
Author URI: URLadresa autora
Description: popisek šablony

Konkrétní data nechám na vás, po tomto kroku stačí šablonu v administraci Wordpressu aktivovat. Uděláme to v sekci Vzhled - Šablony. Ze seznamu šablon vybereme naši šablonu a klikneme na tlačítko aktivovat.

Příště si řekneme něco o struktuře šablon a které soubory vykonávají jakou funkci.

Sdílet článek:

Michal Pelech Autor: Michal Pelech
michal.pelech@superkoderi.cz Twitter Kippt

Komentáře

 • Avatar

  1. Martin 05. 08. 2014 v 19:12

  Čau, s worpressem teprve začínám. Mohli byste mi prosím poradit, jak správně nastavit tu „hezkou“ URL? Co tam mám přesně dát? Zadal jsem tam nyní http://wordpress a už jsem se nedostal do administrace :)

  Díky moc, Martin


Využijte formátování Texy!

Evropský fond pro regionální rozvoj CzechStarter Společnost SuperKodéři s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 "Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků" v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

SuperKodéři se mění na SUPERKODERS. Už jsme spustili prozatímní jednoduchou stránku, která vám nové Superkodéry představí.

Přejít na nový web Zůstat na současném webu