Jak nám kluci z angular.cz udělali školení

Protože se nám v poslední době ozývají zákazníci s požadavkem na SPA (single page aplication), rozhodli jsme se rozšířit si v této oblasti obzory. Tak jsme se dohodli s Víťou Plškem a Milanem Lemperouangular.cz na jednodenním školení.

Angular

Co je to ten Angular?

Angular je MVC (Model View Controller) Framework, který vypustili na světlo světa Miško Hevery a Adam Abrons. V současné době je pod patronací Googlu, z původního dua v projektu zůstal už jen Hevery a na pomoc si vzal kolegy Igora Minára a Vojtu Jínu. Takže by se dalo říct, že Angular je momentálně takový česko-slovenský projekt :). Za zmínku určitě stojí, že Google poskytuje tento framework zcela zdarma.

Jak probíhalo školení

Školení se odehrávalo ve zhruba hodinových blocích a postupně jsme se dostávali od těch jednodušších věcí ke složitějším. Začali jsme obecným představením javascriptu a jeho základních vlastností. Následovalo krátké povídání o Angularu a pak už jsme se začali seznamovat s frameworkem, jak funguje a co jsou jeho stěžejní vlastnosti. Například syntaxe v html kódu, co je to $scope, two-way data binding, jak se vytváří modely nebo direktivy. Následovaly controllery, factories, services, providers, dependency injection nebo routování.

Jsme přece jen více kodéři než programátoři, tak se musím přiznat, že některé věci už pro mě byly dost hardcore. Hlavně nějaká pokročilejší provazování controlleru se službami nebo providery. Kluci byli naštěstí dost trpěliví a pomohli nám se v té záplavě nových cizích slov alespoň trochu zorientovat :). Naopak hodně se nám líbily direktivy, které nejvíc souvisí s frontendem a kódováním jako takovým.

Asi nejvíce propíraným tématem okolo Angularu je tzv. two way data binding. Jde o provázání modelu a view obousměrnou synchronizací dat. Jednoduše řečeno pokud změním něco ve view, projeví se mi to v modelu a model následně zajistí aktualizaci dat všude ve view, kde je to potřeba.

Možná to zní trochu komplikovaně, ale pro tyhle případy měli kluci připravená krátká malá cvičení, kde si každý mohl vyzkoušet napsat kousek svého vlastního “angulařího” kódu a sledovat, co se stane. Stejně jako celé školení, tak i cvičení byla koncipována v podobném duchu, tzn. od jednodušších ke složitějším. Začali jsme bindem inputu s propisováním hodnoty do SPANu. Postupně jsme si zkoušeli práci s modelem a controllerem nebo vytváření services, factories a providerů. A nakonec komplexnější příklad s routováním a komunikací přes rest API.

Školení bylo opravdu hodně informačně nabité a kluci rozhodně vědí, o čem mluví. Pokud se někdo zasekl na některém ze cvičení, nebyl problém vysvětlit kde je chyba a společně ji odstranit. Na konci dne jsme měli trochu nafouknuté hlavy, protože informací byl opravdu přehršel. Doporučili jsme pro příště školení trochu osekat, případně rozdělit do dvou dnů a zvolnit tempo.

 Angular

Každopádně to bylo školení velice dobře připravené, se spoustou zajímavých praktických cvičení a to je také důvod vzniku tohoto článku. Chtěli bychom tímto klukům poděkovat za kvalitní počin a těšíme se na další spolupráci.

Pokud vás angular zajímá, rozhodně doporučujeme na školení zajít. Investice do něj se zcela jistě vyplatí.

Sdílet článek:

Petr Grochál Autor: Petr Grochál
petr.grochal@superkoderi.cz

Komentáře

Nejsou vloženy žádné komentáře


Využijte formátování Texy!

Evropský fond pro regionální rozvoj CzechStarter Společnost SuperKodéři s.r.o. byla podpořená agenturou CzechInvest v rámci projektu Podpora start-upů, klíčové aktivity CzechStarter, realizované z programu Marketing, prioritní osy č. 2 "Rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků" v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

SuperKodéři se mění na SUPERKODERS. Už jsme spustili prozatímní jednoduchou stránku, která vám nové Superkodéry představí.

Přejít na nový web Zůstat na současném webu